Kasa na konto Pieniądze muszą się zgadzać

Lokaty długoterminowe ? jakie korzyści?

Posted by admin on Tue, May 16 2017 10:17:22

Skoro jesteśmy już przy temacie lokat długoterminowych warto się zastanowić nad ich korzyściami. Czy lokaty długoterminowe gwarantują nam większy zarobek niż lokaty krótkoterminowe? No i oczywiście czy zarobimy powyżej poziomu inflacji? Czas się o tym przekonać.

Czym jest inflacja?

Inflacja jest procesem, który przedstawia wzrost cen w gospodarce. Dlaczego jest ona tak ważna? Chociażby dlatego, że jako skutek tego procesu możemy zaobserwować spadek siły nabywczej pieniądza. Warto wspomnieć, że zjawiskiem przeciwnym do inflacji jest deflacja. Jakie są zatem przyczyny inflacji? Między innymi nadmierna podaż pieniądza, natychmiastowy wzrost kosztów produkcyjnych, przeinwestowanie gospodarki czy też nieprawidłowa struktura gospodarki. Warto wspomnieć, że wraz ze wzrostem cen artykułów importowanych z innych krajów wzrasta koszt produkcji przez co przenosi się na cenę w sklepach. Sprzedawanie produktów po cenie niższej niż koszty produkcji jest dużą stratą dla producentów. Podobnie jest w przypadku bankowości. Jednak tutaj możemy dopuszczać możliwość, że zarobimy więcej niż jest poziom inflacji. Tylko jak to działa?

Siła nabywcza pieniądza

Inflacja jest wyliczana przez Główny Urząd Statystyczny. Przeprowadzana jest także analiza, która ma na celu przyjrzenie się oraz porównania pewnych wartości pomiędzy sobą. Ważne jest także to, czy cena usługi się zmieniła na przestrzeni danego okresu. W ten sposób określana jest siła nabywcza pieniądza. Krótko mówiąc siła pieniądza na rynku jest bardzo ważna. Przykładem może być chociażby cukier w supermarkecie. W pewnym okresie zaobserwowaliśmy, że kosztuje on 3,66 zł a w innym okresie 3,99 zł. Na tym właśnie polega cała inflacja. Koszty produkcji uległy zwiększeniu dlatego wzrosła także cena w supermarketach. 

Inflacja w lokatach długoterminowych

Zysk na lokacie polega na założeniu lokaty długoterminowej w odpowiednim czasie. To zupełnie jak na giełdzie. Jeśli poziom inflacji został określony na poziomie 2,65% a oprocentowanie było zdecydowanie wyższe to z pewnością zarobiliśmy na tej lokacie. Zatem powinniśmy stale obserwować siłę nabywczą pieniądza szczególnie wtedy jeśli zdecydowaliśmy się na zmienne oprocentowanie. Klienci ze stałym oprocentowaniem nie mają powodu do niepokoju. Inflacja zatem potrafi naprawdę zaszkodzić naszym oszczędnościom. Zwłaszcza wtedy jeśli mówimy o stracie konkretnej kwoty z oprocentowania. Zamiast zarobić niestety na tym tracimy. Warto wspomnieć, że po zakończeniu okresu umownego powinniśmy dodatkowo zapłacić podatek Belki.