Gospodarczy wpływ kredytu
Kredyt gotówkowy, inwestycyjny, a także inne rodzaje krótko lub długoterminowych zobowiązań wpływają pośrednio na rozwój gospodarczy oraz na nastroje społeczne. W artykule porozmawiamy o gospodarczym wpływie kredytu. Zrozumiesz również, w jakich warunkach zobowiązanie opłaca się najbardziej, a kiedy lepiej z niego zrezygnować na rzecz oszczędzania.
Kredyt istotny dla wskaźników makroekonomicznych
Łatwy dostęp do kredytu gotówkowego to najczęściej oznaka silnego społeczeństwa. Oczywiście łatwy dostęp do pożyczek gotówkowych to nie wszystko. Chodzi też o terminowość spłat i struktury wydatków. Jeżeli kredyt gotówkowy społeczeństwo wydaje na jedzenie, na dobra podstawowe, na rachunki to sytuacja w gospodarce nie jest zbyt dobra. Kiedy jednak kredyt gotówkowy wydaje się na samochody, dobra wyższego rzędu, nieruchomości, wtedy gospodarka znajduje się zdecydowanie w trendzie wzrostowym. Kredyt udoskonala siłę nabywczą gospodarstwa domowego, co prowadzi bezpośrednio do pobudzenia wybranych biznesów. Więcej pieniędzy na rynku to potencjał dla dodatkowego zatrudnienia i realizacji nowych zamówień. Nadmiar kredytu prowadzi jednak do inflacji. Przy wysokiej inflacji NBP uruchamia podwyżki stóp procentowych i z czasem zaciąganie kredytu staje się mało opłacalne. Utrzymanie równowagi na rynku kredytowym, kontrola zdolności kredytowej klientów, dopasowanie ofert pożyczek do faktycznych potrzeb grup docelowych to ważne czynniki wzmocnienia wskaźników ekonomicznych. Kredyt finansuje dobra podstawowe, luksusowe, a nawet poważne inwestycje. Na popularność kredytów wpływa w dużym stopniu ograniczenie kosztów pozaodsetkowych.
Gospodarka żyje kredytem
Większość gospodarek funkcjonuje na bazie kredytu. Z perspektywy makroekonomicznej bardzo duże zadłużenie w odniesieniu do potencjału gospodarki jest korzystne, zdecydowanie przyśpiesza rozwój pod warunkiem właściwego wydatkowania środków, a to w kraju niestety najgorszy element. Określenie celu wydatkowania kredytu, a także czerpanie późniejszych zysków z dodatkowych inwestycji to szansa dla najbiedniejszych gospodarek. Nadmierne zadłużenie jest natomiast zawsze szkodliwe dla zwykłych gospodarstw domowych w mikroekonomicznej skali. Nie należy zatem demonizować wpływu kredytu na gospodarki krajowe.
Lokaty długoterminowe ? jakie korzyści?
Skoro jesteśmy już przy temacie lokat długoterminowych warto się zastanowić nad ich korzyściami. Czy lokaty długoterminowe gwarantują nam większy zarobek niż lokaty krótkoterminowe? No i oczywiście czy zarobimy powyżej poziomu inflacji? Czas się o tym przekonać.
Czym jest inflacja?
Inflacja jest procesem, który przedstawia wzrost cen w gospodarce. Dlaczego jest ona tak ważna? Chociażby dlatego, że jako skutek tego procesu możemy zaobserwować spadek siły nabywczej pieniądza. Warto wspomnieć, że zjawiskiem przeciwnym do inflacji jest deflacja. Jakie są zatem przyczyny inflacji? Między innymi nadmierna podaż pieniądza, natychmiastowy wzrost kosztów produkcyjnych, przeinwestowanie gospodarki czy też nieprawidłowa struktura gospodarki. Warto wspomnieć, że wraz ze wzrostem cen artykułów importowanych z innych krajów wzrasta koszt produkcji przez co przenosi się na cenę w sklepach. Sprzedawanie produktów po cenie niższej niż koszty produkcji jest dużą stratą dla producentów. Podobnie jest w przypadku bankowości. Jednak tutaj możemy dopuszczać możliwość, że zarobimy więcej niż jest poziom inflacji. Tylko jak to działa?
Siła nabywcza pieniądza
Inflacja jest wyliczana przez Główny Urząd Statystyczny. Przeprowadzana jest także analiza, która ma na celu przyjrzenie się oraz porównania pewnych wartości pomiędzy sobą. Ważne jest także to, czy cena usługi się zmieniła na przestrzeni danego okresu. W ten sposób określana jest siła nabywcza pieniądza. Krótko mówiąc siła pieniądza na rynku jest bardzo ważna. Przykładem może być chociażby cukier w supermarkecie. W pewnym okresie zaobserwowaliśmy, że kosztuje on 3,66 zł a w innym okresie 3,99 zł. Na tym właśnie polega cała inflacja. Koszty produkcji uległy zwiększeniu dlatego wzrosła także cena w supermarketach.
Inflacja w lokatach długoterminowych
Zysk na lokacie polega na założeniu lokaty długoterminowej w odpowiednim czasie. To zupełnie jak na giełdzie. Jeśli poziom inflacji został określony na poziomie 2,65% a oprocentowanie było zdecydowanie wyższe to z pewnością zarobiliśmy na tej lokacie. Zatem powinniśmy stale obserwować siłę nabywczą pieniądza szczególnie wtedy jeśli zdecydowaliśmy się na zmienne oprocentowanie. Klienci ze stałym oprocentowaniem nie mają powodu do niepokoju. Inflacja zatem potrafi naprawdę zaszkodzić naszym oszczędnościom. Zwłaszcza wtedy jeśli mówimy o stracie konkretnej kwoty z oprocentowania. Zamiast zarobić niestety na tym tracimy. Warto wspomnieć, że po zakończeniu okresu umownego powinniśmy dodatkowo zapłacić podatek Belki.
Dlaczego rozwiązania przez Internet stały się co raz bardziej popularne.
?
W przypadku bankowości elektronicznej należy powiedzieć o tym iż tutaj będzie o wiele większa możliwość załatwienia różnego rodzaju spraw finansowych bezpośrednio przez Internet. W tym przypadku do tego służyć może oczywiście kredyt gotówkowy online. Takie rozwiązanie jest w stanie być dość korzystne, ale jak zawsze produkt bankowy może mieć określone plusy oraz minusy.
Korzystna strona to oczywiście ekonomiczność czasu oraz wysoki standard bezpieczeństwa. Przy wykorzystaniu tego nie będzie trzeba odwiedza bank czy też dwie instytucje. Bez żadnych problemów uda się oczywiście przeanalizować ofertę banku, a w sposób dokładny przeczytać umowę bezpośrednio przed złożeniem podpisu. Jeśli chodzi o dostarczenie umowy to ona jest otrzymana przez kuriera. Obecnie istnieję również szansa na wykonanie podpisu bezpośrednio przez sieć on-line. Z racji tego iż występują dodatkowe zabezpieczenia w postaci aplikacji konieczne będzie wpisanie odpowiedniego sms lub tokena. Ogólna dostępność takiego rozwiązania to oczywiście kolejny atut. Podmiot chcąc uzyskać kredyt gotówkowy online nie ma obowiązku podania wiadomości na tego jaka kwota będzie potrzebna i do czego nastąpi jej przeznaczenie. Status klienta specyficznego banku nie będzie oczywiście potrzebne. Śledzenie spłaty kredytu przez Internet jest wysoce możliwe. Ułatwione działanie takiego rozwiązania to oczywiście kolejna korzyść tutaj jaka się może pojawić. Niezbędna rzecz dotyczy oczywiście wypełnienia przez Internet stosownego formularza. Jeśli otrzyma się pozytywną decyzje to tak naprawdę należy od tego momentu oczekiwać na przelew na konto. Wykonanie tego stanowi dowolny moment. Taki czyn będzie możliwy zarówno w tradycyjny dzień jak i również weekend. Do nich należy oczywiście zaliczać problemy z siecią Internet, spore oprocentowanie, brak rozmowy z pecetem oraz dość wysokie wymagania mogące w dość dużym stopniu ograniczać. Większy kredyt nie będzie klientowi udzielony. Jednostka banku jest w stanie zastosować ograniczenia jakie dotyczą oczywiście kwoty uzyskanej.
Duże oprocentowanie wraz z prowizją to kolejna rzecz jaka może odstraszać potencjalnych klientów. Znalezienie czegoś bez prowizji jest możliwe, ale oprocentowanie w takiej sytuacji może być zdecydowanie wyższe. Czasem połączenie z siecią on-line może przestać odpowiednio działać. Z tego powodu nie uda się kontynuować wypełniania stosownych rubryk. Brak rozmowy z profesjonalnym doradcą to oczywiście kolejny minus jaki się będzie tutaj pojawiać.
Do czego potrzebne nam konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe przydaje się w różnych sytuacjach, przede wszystkim jednak w tej podstawowej, a mianowicie wtedy, kiedy chcielibyśmy zaoszczędzić. Możemy chcieć to zrobić z różnych powodów. Czasem zależy nam na tym, żeby zaoszczędzić na konkretny przedmiot czy też na jakąś rzecz, na przykład na wyjazd wakacyjny. Czasem planujemy zrobić większy zakup, na przykład w postaci mieszkania i wtedy zależy nam na tym, żeby zaoszczędzić jak najszybciej i jednocześnie jak najwięcej. Możliwości jest bardzo dużo, dlatego też nie powinniśmy się zastanawiać, tylko oszczędzać. Prawda jest taka, że nawet jeżeli nie ma się zbyt wiele pieniędzy, zawsze da się coś odłożyć. Oczywiście nie będą to kwoty ogromne, ale jeśli będziemy mieli tylko nawyk odkładania choćby najmniejszej sumy, to z czasem okaże się, że z tej niewielkiej kwoty uzbiera się całkiem dużo pieniędzy, a te będziemy mogli już przeznaczyć na konkretny cel.
Konto oszczędnościowe przyda nam się też wtedy, kiedy chcielibyśmy oszczędzić, ale wiemy, że jesteśmy zbyt rozrzutni i jeśli nie zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, to wtedy wszystkie pieniądze szybko stracimy. Jeśli zatem naszym celem będzie założenie takiego konta oszczędnościowego, przy którym wymagana jest wpłata określonej ilości pieniędzy każdego miesiąca, a jednocześnie będzie zakaz wybierania z tegoż jakiegokolwiek grosza, wtedy siłą rzeczy zaoszczędzimy, czy będzie nam to na rękę, czy też nie. Przydatna w takiej sytuacji staje się lokata – bywa ona bardziej skuteczna niż konto oszczędnościowe i niejednokrotnie również pozwala więcej zaoszczędzić dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu. Warto w tej sytuacji, kiedy wiemy, że chcielibyśmy założyć jakiekolwiek konto, na którym docelowo będziemy oszczędzać, zorientować się wcześniej w różnorodnych możliwościach. Tak się bowiem składa, że im lepiej przemyślimy, w jakim miejscu ulokować kapitał, tym bardziej może nam się to opłacić.
Czy dobrym pomysłem jest lokowanie pieniędzy w takich miejscach, w których istnieje ryzyko jakiejkolwiek straty? To zależy od naszego charakteru. Duża strata jest możliwa, ale też prawdopodobny jest, rzecz jasna, duży zysk. Dlatego jeśli tylko dobrze obserwujemy rynek i potrafimy go analizować, czasem ryzyko straty jest mniejsze niż mogłoby się to wydawać osobie, która na analizie rynku się nie zna. Warto wtedy korzystać z umiejętności i wiedzy po to, żeby pomnożyć swoje oszczędności i mieć lepszy punkt wyjścia do dalszego oszczędzania – czy to na konkretny cel, czy też po to tylko, żeby mieć coś odłożone. Zapraszam również do zapoznania sie z kolejnym produktem finansowym na http://www.okasa.pl/.
Analiza systemu lokat bankowych
W bankowości jest wiele źródeł, które mogą podlegać analizie. Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie danych: dane jakościowe i dane ilościowe. Dane jakościowe charakteryzowane są za pomocą kategorii opisowych lub przyporządkowanych im kodów. Wykorzystywane są metody proste w postaci rozkładów części prezentowanych na tablicach oraz na wykresach, jak również bardziej zaawansowane (tablice kontyngencji i współczynniki kontyngencji). Dane ilościowe charakteryzowane są za pomocą zmiennych, których wartości są liczbami rzeczywistymi. Zmienne dzielą się na zmienne i przedziałowe. W celu przeprowadzenia analizy danych finansowych banku należy najpierw pogrupować je i przedstawić w jednej z trzech form: liczbowej, graficznej, opisowej.
Analiza finansowa dzieli się na dwie części: analizę efektywności ekonomicznej działalności przedsiębiorstwa oraz analizę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Taka klasyfikacja została dokonana na podstawie wzrostu zapotrzebowania na informacje wynikające z analizy finansowej, a także różnicy potrzeb, jakie wyrażali, między innymi, kierownictwo przedsiębiorstwa, jak również akcjonariusze, wierzyciele czy banki. Analiza finansowa, która polega na rozpatrywaniu zjawisk i procesów finansowych, pokazując efektywność działania przedsiębiorstwa, nie może być wykonana, tylko i wyłącznie na podstawie analizy danych finansowych. Dokonując takiej należy brać pod uwagę wiele płaszczyzn działalności przedsiębiorstwa. Istotne znaczenie dla efektywnego rozwoju przedsiębiorstwa ma jego otoczenie, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne.
Analiza finansowa to również doskonały sposób percepcji wymagany dla zrozumienia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, jego branży, przedstawionych w sprawozdaniu finansowym wyników oraz różnych rodzajów ryzyka. Polega często na upraszczaniu, porównywaniu, przedstawianiu informacji w wymiarze ilościowym, jakościowym oraz sporządzaniu prognoz. Ostatecznym jej celem jest wyciągnięcie wniosków sprowadzających rzeczywistość finansową badanego przedsiębiorstwa do jednoznacznego wartościującego stwierdzenia jego kondycji finansowej. Wynika z niej, że analiza finansowa jest to sposób na lepsze zrozumienie funkcjonowania przedsiębiorstwa a także jego działalności gospodarczej.
Analiza finansowa dostarcza informacji, dzięki którym możliwa jest odpowiedź na pytania dotyczące, między innymi, kondycji finansowej przedsiębiorstwa, jak również możliwości rozwoju przedsiębiorstwa w przyszłości, pokonania barier w rozwoju przedsiębiorstwa, wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych na wyniki finansowe przedsiębiorstwa oraz czy zasoby majątkowe i pracownicy gwarantują rozwój przedsiębiorstwa. Dzisiejsza analiza finansowa nie tylko pozwala interpretować liczby zawarte w sprawozdaniu finansowym, lecz przede wszystkim jest przydatna do lepszego wykorzystania zasobów i czynników zewnętrznych, poprawy wyników finansowych a także sprostania potrzebom rynku i oczekiwaniom właścicieli. Analiza finansowa jest wykonywana na potrzeby rozwoju przedsiębiorstwa. Ułatwia podejmowanie decyzji, które wpływają na efektywność rozwoju. Treścią analizy finansowej są wielkości ekonomiczne w wyrażeniu pieniężnym, w tym stan majątkowo-kapitałowy, wyniki finansowe oraz ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Analiza finansowa to jedna z najstarszych elementów analizy ekonomicznej. Początkowo jej zasięg obejmował wyłącznie analizę bilansu oraz rachunku zysków i strat. Obecnie analiza finansowa została poszerzona o interpretację czynników wywierających pozytywny wpływ na ogólną kondycję przedsiębiorstwa. Dlatego też analizę finansową można charakteryzować jako element analizy ekonomicznej, który odpowiada za badanie efektywności działania przedsiębiorstwa oraz jego możliwości finansowych i majątkowych.